Poboljšava li davanje kemoterapije prije operacije preživljenje ili kvalitetu života žena s uznapredovalim epitelnim karcinomom jajnika?

Poboljšava li davanje kemoterapije prije operacije preživljenje ili kvalitetu života žena s uznapredovalim epitelnim karcinomom jajnika?

Što je proučavano u ovom sustavnom pregledu?
Epitelni karcinom jajnika nastaje iz površinskog sloja jajnika ili sluznice jajovoda. U svijetu je sedmi najčešći rak kod žena, te je najučestaliji oblik raka jajnika (otprilike 90% svih zloćudnih tumora jajnika). Nažalost, većina žena s karcinomom jajnika se otkrije u kasnom stadiju, kada se bolest proširila po trbuhu. To je se dogodi zato što karcinom jajnika često raste iz krajeva jajovoda, odakle pojedinačne stanice mogu ispasti u trbušnu šupljinu, čak i kada je primarni tumor mikroskopski. Ove stanice cirkuliraju kroz trbušnu šupljinu u podmazujućoj peritonealnoj tekućini, utiskuju se na druge površine i s vremenom rastu dok ne uzrokuju simptome. Čak i tada su simptomi, kao što je nadutost i poremećaj rada crijeva (najčešće zatvor), nespecifični i lako se pripisuju češćim dobroćudnim stanjima. U Europi nešto više od trećine žena dijagnosticiranih s karcinomom jajnika preživi pet godina nakon dijagnoze.

Konvencionalno liječenje karcinoma jajnika uključuje dva modaliteta liječenja: operaciju i kemoterapiju. Nakana operacije je odrediti stadij bolesti (procijeniti gdje se karcinom proširio) i ukloniti što je moguće više vidljivog (makroskopski) karcinoma (poznato kao debulking ili citoredukcija), najbolje do točke kada kirurški tim ne može vidjeti bilo kakvu vidljivu ostatnu bolest u trbušnoj šupljini. Međutim, kako će većina žena imati proširenu bolest, sama operacija će malo vjerojatno izliječiti bolest i većina će također trebati kemoterapiju. Kemoterapija za karcinom jajnika koristi lijekove na bazi platine za tretiranje stanica koje ne mogu biti uklonjene operacijom (makroskopsku bolest) ili su premale da bi se vidjele (mikroskopsku bolest). Tradicionalno se kemoterapija davala nakon operacije. Ipak, kemoterapija može biti upotrijebljena prije operacije (poznato kao neoadjuvantna kemoterapija (NACT) i intervalna debulking operacija (IDS)) s ciljem smanjenja karcinoma i poboljšanja stanja žena prije nego se podvrgnu radikalnoj operaciji.

Kako je proveden ovaj sustavni pregled?
Pretražene su elektroničke baze podataka 11. veljače 2019. Uključena su randomizirana kontrolirana istraživanja NACT i IDS naspram operacije praćene kemoterapijom (primarna debulking operacija (PDS)) u žena dijagnosticiranih s uznapredovalim stadijem epitelnog karcinoma jajnika. Objedinjeni su podaci ishoda istraživanja gdje je to bilo moguće.

Što je pronađeno?
Pronađena su 1952 potencijalna naslova istraživanja. Među njima je pronađeno pet istraživanja koja su zadovoljila kriterije uključenja, s ukupno 1713 žene s uznapredovalim karcinomom jajnika. Objedinjeni su podaci iz četiri istraživanja. Ova istraživanja su uspoređivala žene kojima je dana kemoterapija prije operacije (NACT), sa ženama koje su prvo podvrgnute operaciji (PDS), prije kemoterapije. Bilo je malo ili nimalo razlike između dvije terapije u pogledu vremena do smrti ili vremena do napredovanja bolesti. NACT vjerojatno smanjuje rizik nekih kirurških komplikacija, ali ovi podaci su bili slabije opisani u uključenim istraživanjima, te je niska razina sigurnosti u ove rezultate. U istraživanjima su bile uključene samo žene sa karcinomom jajnika stadija IIIc/IV, tj. one koje su imale uznapredovalu bolest; veliki udio žena u ovom sustavnom pregledu je imalo veoma velike (bulky) tumore. Trenutno se čekaju rezultati dvaju istraživanja koja su u tijeku i jedne neobjavljene studije, za koje se nadamo da će doprinijeti više dokaza za usmjeravanje kliničke prakse u ovom području u budućnosti.

Što ovo znači?
Sveukupno, dokazi su umjerene sigurnosti. Vjerojatno postoji malo ili nimalo razlike u tome koliko dugo će preživjeti žene s uznapredovalim epitelnim karcinomom jajnika, ako je kemoterapija ili operacija prva, ako su obje terapije planirane. NACT može smanjiti neke kirurške rizike, te vjerojatno prepoloviti rizik za potrebu uklanjanja crijeva i/ili preusmjeravanja crijeva kroz trbušni zid preko stome (vrećica pričvršćena na trbušni zid za prikupljanje crijevnog sadržaja). Davanje kemoterapije prije operacije (NACT)/Intervalna debulking operacija (IDS) je alternativa primarnoj debulking operaciji praćenoj kemoterapijom, u žena s bulky stadijem IIIc/IV bolesti. Individualne odluke oko toga koje će liječenje biti prvo će ovisiti o individualnim željama žene, koliko je ona dobro u vrijeme dijagnoze, kirurškim rizicima i opterećenju i rasprostranjenosti bolesti.

Ako vam je ovaj dokaz bio od pomoći, razmislite o donaciji Cochraneu. Mi smo dobrotvorna organizacija koja sažima dostupne dokaze kako bi pomogla ljudima u donošenju odluka o zdravlju i skrbi.

Donirajte

Bilješke prijevoda: 

Hrvatski Cochrane. Prevela: Gordana Berić Jozić. Ovaj sažetak preveden je u okviru volonterskog projekta prevođenja Cochrane sažetaka. Uključite se u projekt i pomozite nam u prevođenju brojnih preostalih Cochrane sažetaka koji su još uvijek dostupni samo na engleskom jeziku. Kontakt: cochrane_croatia@mefst.hr